
Texas Instruments
Product No:
TPS54610PWP
Manufacturer:
Package:
28-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 6A 28HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.5505
4.5505
10
4.085
40.85
25
3.86232
96.558
100
3.34723
334.723
250
3.175622
793.9055
500
2.849468
1424.734
1000
2.403168
2403.168
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SWIFT™ |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Obsolete |
| Current - Output | 6A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54610 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 350kHz, 550kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 5.4V |
| Supplier Device Package | 28-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.891V |