
Texas Instruments
Product No:
TPS54625PWP
Manufacturer:
Package:
14-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 6.5A 14HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.66
2.66
10
2.38925
23.8925
25
2.25872
56.468
100
1.95738
195.738
250
1.85706
464.265
500
1.666319
833.1595
1000
1.405335
1405.335
2500
1.335064
3337.66
5000
1.284875
6424.375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | D-CAP2™ |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 6.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54625 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 650kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 14-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.765V |