
Texas Instruments
Product No:
TPS54719RTER
Manufacturer:
Package:
16-WQFN (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 7A 16WQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.287
3.287
10
2.9488
29.488
25
2.78768
69.692
100
2.415945
241.5945
250
2.292046
573.0115
500
2.056655
1028.3275
1000
1.734529
1734.529
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SWIFT™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 7A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54719 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Min) | 2.95V |
| Voltage - Output (Max) | 4.5V |
| Supplier Device Package | 16-WQFN (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |