
Texas Instruments
Product No:
TPS54810PWPR
Manufacturer:
Package:
28-HTSSOP
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 8A 28HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.498
6.498
10
5.8387
58.387
25
5.51988
137.997
100
4.783725
478.3725
250
4.538416
1134.604
500
4.072327
2036.1635
1000
3.434488
3434.488
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SWIFT™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Last Time Buy |
| Current - Output | 8A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54810 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 350kHz, 550kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | 3.3V |
| Supplier Device Package | 28-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.9V |