
Texas Instruments
Product No:
TPS54821RHLR
Manufacturer:
Package:
14-VQFN (3.5x3.5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 8A 14VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.458
3.458
10
3.1084
31.084
25
2.93892
73.473
100
2.54695
254.695
250
2.416344
604.086
500
2.168185
1084.0925
1000
1.828588
1828.588
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SWIFT™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 8A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54821 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 1.6MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 15V |
| Supplier Device Package | 14-VQFN (3.5x3.5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |