
Texas Instruments
Product No:
TPS548A29RWWR
Manufacturer:
Package:
21-VQFN-HR (4x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
2.7-V TO 16-V INPUT, 15-A SYNCHR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.0825
5.0825
10
4.56855
45.6855
25
4.31946
107.9865
100
3.74338
374.338
250
3.551404
887.851
500
3.18668
1593.34
1000
2.68756
2687.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 21-PowerVFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 15A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS548 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 600kHz, 800kHz, 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 21-VQFN-HR (4x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |