
Texas Instruments
Product No:
TPS548D22RVFR
Manufacturer:
Package:
40-LQFN-CLIP (7x5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 40A 40LQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.607
8.607
10
7.7748
77.748
25
7.41304
185.326
100
6.43663
643.663
250
6.147336
1536.834
500
5.604924
2802.462
1000
4.881708
4881.708
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SWIFT™, D-CAP3™, Eco-Mode™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-PowerLFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 40A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS548 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | Selectable |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Voltage - Input (Min) | 1.5V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 40-LQFN-CLIP (7x5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |