
Texas Instruments
Product No:
TPS552882QRPMRQ1
Manufacturer:
Package:
26-VQFN-HR (4x3.5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
36-V, 16-A BUCK-BOOST CONVERTER,
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.992
6.992
10
6.3175
63.175
25
6.02338
150.5845
100
5.230225
523.0225
250
4.995138
1248.7845
500
4.554376
2277.188
1000
3.966725
3966.725
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck-Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 26-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 16A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS552882 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V |
| Voltage - Output (Max) | 22V |
| Supplier Device Package | 26-VQFN-HR (4x3.5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |