
Texas Instruments
Product No:
TPS552882QWRPMRQ1
Manufacturer:
Package:
26-VQFN-HR (4x3.5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BCK-BST ADJ 16A 26VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.2865
7.2865
10
6.5854
65.854
25
6.27874
156.9685
100
5.451765
545.1765
250
5.20676
1301.69
500
4.74734
2373.67
1000
4.13478
4134.78
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck-Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 26-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 16A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS552882 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V |
| Voltage - Output (Max) | 22V |
| Supplier Device Package | 26-VQFN-HR (4x3.5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |