
Texas Instruments
Product No:
TPS55288RPMR
Manufacturer:
Package:
26-VQFN-HR (4x3.5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
36V, 16A BUCK-BOOST CONVERTER WI
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.928
5.928
10
5.35325
53.5325
25
5.10416
127.604
100
4.43175
443.175
250
4.232592
1058.148
500
3.859128
1929.564
1000
3.361176
3361.176
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck-Boost |
| Output Type | Programmable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 26-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 16A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS55288 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V |
| Voltage - Output (Max) | 22V |
| Supplier Device Package | 26-VQFN-HR (4x3.5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |