
Texas Instruments
Product No:
TPS55289RYQR
Manufacturer:
Package:
21-VQFN-HR (3x5)
Batch:
-
Description:
IC REG BCK-BST ADJ 6.35A 21VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.8755
7.8755
10
7.11645
71.1645
25
6.78528
169.632
100
5.891425
589.1425
250
5.62666
1406.665
500
5.13019
2565.095
1000
4.46823
4468.23
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck-Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 21-PowerVFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 6.35A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS55289 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 0.8V |
| Supplier Device Package | 21-VQFN-HR (3x5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |