
Texas Instruments
Product No:
TPS55330RTER
Manufacturer:
Package:
16-WQFN (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG MULTI CONFG ADJ 16WQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.7075
2.7075
10
2.43485
24.3485
25
2.2971
57.4275
100
1.957095
195.7095
250
1.83768
459.42
500
1.60797
803.985
1000
1.332318
1332.318
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 5.25A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS55330 |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Frequency - Switching | 94kHz ~ 1.14MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Voltage - Input (Min) | 2.9V |
| Voltage - Output (Max) | 22V |
| Supplier Device Package | 16-WQFN (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.9V |