
Texas Instruments
Product No:
TPS55340PWP
Manufacturer:
Package:
14-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BOOST ADJ 5.25A 14HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.907
2.907
10
2.60775
26.0775
25
2.46544
61.636
100
2.136645
213.6645
250
2.027034
506.7585
500
1.818851
909.4255
1000
1.533965
1533.965
2500
1.457272
3643.18
5000
1.402485
7012.425
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 5.25A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS55340 |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Frequency - Switching | 94kHz ~ 1.14MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 32V |
| Voltage - Input (Min) | 2.9V |
| Voltage - Output (Max) | 38V |
| Supplier Device Package | 14-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.9V |