
Texas Instruments
Product No:
TPS55383PWPR
Manufacturer:
Package:
16-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 3A DL 16HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.8095
3.8095
10
3.4257
34.257
25
3.23836
80.959
100
2.80649
280.649
250
2.662622
665.6555
500
2.389155
1194.5775
1000
2.01495
2014.95
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | TPS55383 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 310kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 28V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 26.6V |
| Supplier Device Package | 16-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |