
Texas Instruments
Product No:
TPS560430YFQDBVRQ1
Manufacturer:
Package:
SOT-23-6
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC POWER MANAGEMENT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4535
1.4535
10
1.2996
12.996
25
1.23386
30.8465
100
1.01346
101.346
250
0.947378
236.8445
500
0.837235
418.6175
1000
0.660972
660.972
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 600mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS560430 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | 36V |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1V |