
Texas Instruments
Product No:
TPS562202SDRLR
Manufacturer:
Package:
SOT-563
Batch:
-
Description:
4.3-V TO 17-V INPUT, 2-A, ECO MO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.456
0.456
10
0.3439
3.439
25
0.3097
7.7425
100
0.214035
21.4035
250
0.180196
45.049
500
0.146414
73.207
1000
0.112632
112.632
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | D-CAP2™, Eco-Mode™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-563, SOT-666 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS562202 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 580kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 4.3V |
| Voltage - Output (Max) | 7V |
| Supplier Device Package | SOT-563 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.804V |