
Texas Instruments
Product No:
TPS562207DRLR
Manufacturer:
Package:
SOT-563
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
4.3-V TO 17-V INPUT, 2-A SYNCHRO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4465
0.4465
10
0.3382
3.382
25
0.30514
7.6285
100
0.210805
21.0805
250
0.177536
44.384
500
0.144229
72.1145
1000
0.11095
110.95
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-563, SOT-666 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS562207 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 580kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 4.3V |
| Voltage - Output (Max) | 7V |
| Supplier Device Package | SOT-563 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.804V |