
Texas Instruments
Product No:
TPS562211DRLR
Manufacturer:
Package:
SOT-583
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 2A SOT583
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.399
0.399
10
0.3249
3.249
25
0.29754
7.4385
100
0.22135
22.135
250
0.200564
50.141
500
0.165984
82.992
1000
0.124488
124.488
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-583 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS562211 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 600kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 4.2V |
| Voltage - Output (Max) | 7V |
| Supplier Device Package | SOT-583 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |