
Texas Instruments
Product No:
TPS562219ADDFR
Manufacturer:
Package:
TSOT-23-8
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 2A TSOT23-8
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3015
1.3015
10
1.16565
11.6565
25
1.10656
27.664
100
0.90896
90.896
250
0.84968
212.42
500
0.75088
375.44
1000
0.5928
592.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | D-CAP2™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-8 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS562219 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 650kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 7V |
| Supplier Device Package | TSOT-23-8 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.76V |