
Texas Instruments
Product No:
TPS563202DRLR
Manufacturer:
Package:
SOT-563
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
4.5-V TO 17-V INPUT, 3-A SYNCHRO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.437
0.437
10
0.33155
3.3155
25
0.29868
7.467
100
0.20653
20.653
250
0.173888
43.472
500
0.141284
70.642
1000
0.10868
108.68
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-563, SOT-666 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS563202 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 580kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 4.3V |
| Voltage - Output (Max) | 7V |
| Supplier Device Package | SOT-563 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.806V |