
Texas Instruments
Product No:
TPS563212DRLR
Manufacturer:
Package:
SOT-583
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 3A SOT583
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.475
0.475
10
0.40755
4.0755
25
0.38038
9.5095
100
0.304285
30.4285
250
0.282568
70.642
500
0.239096
119.548
1000
0.184756
184.756
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-583 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS563212 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 4.2V |
| Voltage - Output (Max) | 7V |
| Supplier Device Package | SOT-583 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |