
Texas Instruments
Product No:
TPS563231DRLR
Manufacturer:
Package:
SOT-563
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
POWER MANAGEMENT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4845
0.4845
10
0.39425
3.9425
25
0.361
9.025
100
0.268755
26.8755
250
0.243542
60.8855
500
0.201552
100.776
1000
0.151164
151.164
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-563, SOT-666 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS563231 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 600kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 7V |
| Supplier Device Package | SOT-563 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |