
Texas Instruments
Product No:
TPS564242DRLR
Manufacturer:
Package:
SOT-563
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 6A SOT563
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5225
0.5225
10
0.4446
4.446
25
0.41496
10.374
100
0.33193
33.193
250
0.308256
77.064
500
0.260832
130.416
1000
0.201552
201.552
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-563, SOT-666 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 6A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS564242 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 7V |
| Supplier Device Package | SOT-563 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |