
Texas Instruments
Product No:
TPS564255DRLR
Manufacturer:
Package:
SOT-563
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
3-V TO 17-V INPUT VOLTAGE, 4-A O
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.475
0.475
10
0.40755
4.0755
25
0.38038
9.5095
100
0.304285
30.4285
250
0.282568
70.642
500
0.239096
119.548
1000
0.184756
184.756
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | D-CAP3™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-563, SOT-666 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 4A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 600kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 10V |
| Supplier Device Package | SOT-563 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |