
Texas Instruments
Product No:
TPS56520PWP
Manufacturer:
Package:
20-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ/PROG 5A 20HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.2205
3.2205
10
2.89465
28.9465
25
2.73638
68.4095
100
2.371675
237.1675
250
2.250018
562.5045
500
2.01894
1009.47
1000
1.702723
1702.723
2500
1.617584
4043.96
5000
1.556774
7783.87
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SWIFT™, D-CAP2™, Eco-Mode™ |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable (Programmable) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS56520 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 1.87V |
| Supplier Device Package | 20-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |