
Texas Instruments
Product No:
TPS56921PWP
Manufacturer:
Package:
20-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ/PROG 9A 20HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.427
4.427
10
3.97385
39.7385
25
3.75668
93.917
100
3.255935
325.5935
250
3.088982
772.2455
500
2.771739
1385.8695
1000
2.337608
2337.608
2500
2.22073
5551.825
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SWIFT™ |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable (Programmable) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 9A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS56921 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 1.6MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 1.48V |
| Supplier Device Package | 20-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.72V |