
Texas Instruments
Product No:
TPS56C231LRNNR
Manufacturer:
Package:
18-VQFN-HR (3.5x3.5)
Batch:
-
Description:
3.8-V TO 17-V, 12-A SYNCHRONOUS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4535
1.4535
10
1.3091
13.091
25
1.235
30.875
100
1.05222
105.222
250
0.988
247
500
0.8645
432.25
1000
0.7163
716.3
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 18-VFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 12A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 400kHz, 800kHz, 1.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 3.8V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 18-VQFN-HR (3.5x3.5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |