
Texas Instruments
Product No:
TPS57160QDGQRQ1
Manufacturer:
Package:
10-HVSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 1.5A 10MSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.2845
4.2845
10
3.84465
38.4465
25
3.6347
90.8675
100
3.15001
315.001
250
2.988472
747.118
500
2.681527
1340.7635
1000
2.261532
2261.532
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, SWIFT™, Eco-Mode™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-PowerTFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS57160 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 2.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 3.5V |
| Voltage - Output (Max) | 58V |
| Supplier Device Package | 10-HVSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |