
Texas Instruments
Product No:
TPS60141PWP
Manufacturer:
Package:
20-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG CHARGE PUMP 5V 20HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.2585
3.2585
10
2.9298
29.298
25
2.76982
69.2455
100
2.400555
240.0555
250
2.277454
569.3635
500
2.043545
1021.7725
1000
1.723471
1723.471
2500
1.637296
4093.24
5000
1.575746
7878.73
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up |
| Topology | Charge Pump |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 100mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS60141 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 320kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 3.6V |
| Voltage - Input (Min) | 1.8V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 20-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |