
Texas Instruments
Product No:
TPS60151DRVR
Manufacturer:
Package:
6-WSON (2x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG CHARGE PUMP 5V 140MA 6SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5675
1.5675
10
1.41075
14.1075
25
1.33152
33.288
100
1.1343
113.43
250
1.065064
266.266
500
0.931931
465.9655
1000
0.77217
772.17
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Topology | Charge Pump |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 140mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS60151 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-WSON (2x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |