
Texas Instruments
Product No:
TPS60211DGS
Manufacturer:
Package:
10-VSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG CHARGE PUMP 3.3V 10VSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6125
2.6125
10
2.3484
23.484
25
2.2154
55.385
100
1.88765
188.765
250
1.772472
443.118
500
1.550913
775.4565
1000
1.285046
1285.046
2500
1.19642
2991.05
5000
1.152103
5760.515
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up |
| Topology | Charge Pump |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 100mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS60211 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 300kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 3.6V |
| Voltage - Input (Min) | 1.6V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 10-VSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |