
Texas Instruments
Product No:
TPS60300DGSR
Manufacturer:
Package:
10-VSSOP
Batch:
-
Description:
IC REG CHARGE PUMP DL 10VSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4985
2.4985
10
2.24675
22.4675
25
2.11926
52.9815
100
1.80557
180.557
250
1.695408
423.852
500
1.483482
741.741
1000
1.229167
1229.167
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Ratiometric, Step-Up |
| Topology | Charge Pump |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Last Time Buy |
| Current - Output | 40mA, 20mA |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | TPS60300 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 700kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 1.8V |
| Voltage - Input (Min) | 0.9V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 10-VSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2Vin, 3.3V |