
Texas Instruments
Product No:
TPS60403DBVR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG CHARG PUMP INV 60MA SOT23
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9215
0.9215
10
0.8094
8.094
25
0.76038
19.0095
100
0.62073
62.073
250
0.576536
144.134
500
0.490675
245.3375
1000
0.39254
392.54
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Ratiometric |
| Topology | Charge Pump |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 60mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS60403 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 250kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 5.25V |
| Voltage - Input (Min) | 1.8V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -Vin, 2Vin, Vin/2 |