
Texas Instruments
Product No:
TPS60501DGSR
Manufacturer:
Package:
10-VSSOP
Batch:
-
Description:
IC REG CHARGE PUMP 3.3V 10VSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2065
1.2065
10
1.0811
10.811
25
1.02638
25.6595
100
0.84303
84.303
250
0.788082
197.0205
500
0.696445
348.2225
1000
0.549822
549.822
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Charge Pump |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 250mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS60501 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 800kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V |
| Voltage - Input (Min) | 1.8V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 10-VSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |