
Texas Instruments
Product No:
TPS60502DGS
Manufacturer:
Package:
10-VSSOP
Batch:
-
Description:
IC REG CHARGE PUMP 1.8V 10VSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4535
1.4535
10
1.2996
12.996
25
1.23348
30.837
100
1.01308
101.308
250
0.947036
236.759
500
0.836912
418.456
1000
0.660716
660.716
2500
0.616674
1541.685
5000
0.585836
2929.18
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Charge Pump |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 250mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS60502 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 800kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V |
| Voltage - Input (Min) | 1.8V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 10-VSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |