
Texas Instruments
Product No:
TPS60503DGS
Manufacturer:
Package:
10-VSSOP
Batch:
-
Description:
IC REG CHARGE PUMP 1.5V 10VSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3965
1.3965
10
1.2445
12.445
25
1.18142
29.5355
100
0.97033
97.033
250
0.907022
226.7555
500
0.801572
400.786
1000
0.632814
632.814
2500
0.590624
1476.56
5000
0.561098
2805.49
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Charge Pump |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 250mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS60503 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 800kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V |
| Voltage - Input (Min) | 1.8V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 10-VSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.5V |