
Texas Instruments
Product No:
TPS61028DRCR
Manufacturer:
Package:
10-VSON (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BOOST ADJ 800MA 10VSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1185
2.1185
10
1.90095
19.0095
25
1.79322
44.8305
100
1.52779
152.779
250
1.434576
358.644
500
1.255254
627.627
1000
1.04007
1040.07
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 800mA (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS61028 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 600kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V |
| Voltage - Input (Min) | 0.9V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 10-VSON (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |