
Texas Instruments
Product No:
TPS61030RSAR
Manufacturer:
Package:
16-QFN (4x4)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BOOST ADJ 3.6A 16QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9165
2.9165
10
2.61725
26.1725
25
2.47418
61.8545
100
2.14434
214.434
250
2.03433
508.5825
500
1.825406
912.703
1000
1.539504
1539.504
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3.6A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS61030 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 600kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 1.8V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 16-QFN (4x4) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |