
Texas Instruments
Product No:
TPS61032PWPR
Manufacturer:
Package:
16-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BOOST 5V 3.6A 16HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9165
2.9165
10
2.61725
26.1725
25
2.47418
61.8545
100
2.14434
214.434
250
2.03433
508.5825
500
1.825406
912.703
1000
1.539504
1539.504
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Last Time Buy |
| Current - Output | 3.6A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS61032 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 600kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 1.8V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 16-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |