
Texas Instruments
Product No:
TPS61033DRLR
Manufacturer:
Package:
SOT-583
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
5-V, 5-A BOOST CONVERTER WITH PG
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.748
1.748
10
1.5713
15.713
25
1.482
37.05
100
1.262645
126.2645
250
1.1856
296.4
500
1.0374
518.7
1000
0.85956
859.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-583 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.4MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 1.8V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | SOT-583 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.2V |