
Texas Instruments
Product No:
TPS61085PW
Manufacturer:
Package:
8-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BOOST ADJ 2A 8TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.47
2.47
10
2.2173
22.173
25
2.09228
52.307
150
1.782456
267.3684
300
1.673682
502.1046
450
1.464454
659.0043
1050
1.213416
1274.0868
2400
1.12973
2711.352
4950
1.087883
5385.02085
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS61085 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 650kHz, 1.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Min) | 2.3V |
| Voltage - Output (Max) | 18.5V |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.8V |