
Texas Instruments
Product No:
TPS61093DSKR
Manufacturer:
Package:
10-SON (2.5x2.5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BOOST ADJ 900MA 10SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.2135
2.2135
10
1.9874
19.874
25
1.87492
46.873
100
1.597235
159.7235
250
1.499784
374.946
500
1.312311
656.1555
1000
1.087342
1087.342
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 900mA (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS61093 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Min) | 1.6V |
| Voltage - Output (Max) | 17V |
| Supplier Device Package | 10-SON (2.5x2.5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.6V |