
Texas Instruments
Product No:
TPS61094DSSR
Manufacturer:
Package:
12-WSON (3x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BCK-BST PROG 600MA 12WSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.1445
3.1445
10
2.8215
28.215
25
2.6676
66.69
100
2.31192
231.192
250
2.19336
548.34
500
1.968096
984.048
1000
1.65984
1659.84
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck-Boost |
| Output Type | Programmable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 600mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS61094 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 500kHz, 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 0.7V |
| Voltage - Output (Max) | 5.4V |
| Supplier Device Package | 12-WSON (3x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V, 2V |