
Texas Instruments
Product No:
TPS610995DRVR
Manufacturer:
Package:
6-WSON (2x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BOOST 3.6V 800MA 6WSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.482
1.482
10
1.32335
13.2335
25
1.25666
31.4165
100
1.03208
103.208
250
0.964782
241.1955
500
0.852606
426.303
1000
0.673113
673.113
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 800mA (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS610995 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 0.7V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-WSON (2x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.6V |