
Texas Instruments
Product No:
TPS61099DRVR
Manufacturer:
Package:
6-WSON (2x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
0.7VIN SYNCHRONOUS BOOST CONVERT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.634
1.634
10
1.4687
14.687
25
1.38548
34.637
100
1.180565
118.0565
250
1.108536
277.134
500
0.969969
484.9845
1000
0.80369
803.69
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 800mA (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS61099 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 0.7V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 6-WSON (2x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |