
Texas Instruments
Product No:
TPS61170DRVRG4
Manufacturer:
Package:
6-WSON (2x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG MULT CONFG ADJ 960MA 6SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1115
1.1115
10
0.99085
9.9085
25
0.94012
23.503
100
0.77235
77.235
250
0.722038
180.5095
500
0.638058
319.029
1000
0.503738
503.738
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Topology | Boost, Buck-Boost, Flyback, SEPIC |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Current - Output | 960mA (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS61170 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 38V |
| Supplier Device Package | 6-WSON (2x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3V |