
Texas Instruments
Product No:
TPS61202DSCR
Manufacturer:
Package:
10-WSON (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BOOST 5V 1.2A 10WSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5365
2.5365
10
2.28
22.8
25
2.15156
53.789
100
1.83293
183.293
250
1.721096
430.274
500
1.505959
752.9795
1000
1.247796
1247.796
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Last Time Buy |
| Current - Output | 1.2A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS61202 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.25MHz ~ 1.65MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 0.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 10-WSON (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |