
Texas Instruments
Product No:
TPS61230ARNSR
Manufacturer:
Package:
7-VQFN-HR (2x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BOOST ADJUSTABLE 6A 7VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.919
1.919
10
1.72235
17.2235
25
1.62526
40.6315
100
1.38472
138.472
250
1.300208
325.052
500
1.137682
568.841
1000
0.942647
942.647
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 7-VFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 6A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS61230 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.15MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 4.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 7-VQFN-HR (2x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |