
Texas Instruments
Product No:
TPS61240DRVR
Manufacturer:
Package:
6-WSON (2x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BOOST 5V 500MA 6SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9785
0.9785
10
0.874
8.74
25
0.82992
20.748
100
0.68172
68.172
250
0.63726
159.315
500
0.56316
281.58
1000
0.4446
444.6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 500mA (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS61240 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 3.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-WSON (2x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |