
Texas Instruments
Product No:
TPS61240YFFR
Manufacturer:
Package:
6-DSBGA
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BOOST 5V 500MA 6DSBGA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2635
1.2635
10
1.12765
11.2765
25
1.07046
26.7615
100
0.879415
87.9415
250
0.822054
205.5135
500
0.726484
363.242
1000
0.573534
573.534
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-UFBGA, DSBGA |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 500mA (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS61240 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 3.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-DSBGA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |